Způsoby online výuky
Nástroje na tvorbu vlastních výukových materiálů
Tvorba online testů a dotazníků
Moodle (www.moodle.cz)

je softwarový balík určený pro podporu prezenční i distanční výuky prostřednictvím online kurzů dostupných na WWW. Moodle umožňuje či podporuje snadnou publikaci studijních materiálů, zakládání diskusních fór, sběr a hodnocení elektronicky odevzdávaných úkolů, tvorbu online testů a řadu dalších činností sloužících pro podporu výuky.
Google Form (www.google.cz)
Jedná se o součást kancelářského balíku Google Docs a jde o nástroj pro tvorbu dotazníků, anket a zjišťování zpětných vazeb (např. od studentů nebo učitelů). Formuláře mohou být odeslány přímo v těle e-mailu (vhodné například pro interní průzkumy), umístěny do vlastních stránek nebo je stránka vytvořena přímo aplikací. Odpovědi se zapisují do tabulky (Spreadsheets), což velmi usnadňuje další práci s daty. Kromě toho však aplikace obsahuje i grafické vyhodnocení zadaných otázek. Nabízí se tedy její velmi široké uplatnění.
Formulář najdete po přihlášení na server Google - menu Dokumenty.
Jediným problémem testování pomocí Google Form je v absenci automatické opravy a vyhodnocení testu. Toto však lze zautomatitovat pomocí vzorců ve výsledné tabulce.
Formulář také můžete vyrobit složitější a to rozvětvený na více částí, tzv. stránek. Poté lze v testu vyrobit např. více alternativních zadání (A, B, ...).
V první videoukázce je vytvořen formulář v Google Form coby jednoduchý test, ve druhé vytvoření větveného formuláře A, B, ...
Nahrávání videa s dějem na obrazovce
Screenr (www.screenr.com)

je nástroj pro snímání plochy s možností přidání zvukové stopy. Pokud se uživatel chce ke svým screencastům vracet, je vhodné se zaregistrovat - lze pouze propojením jednoho z vašich účtů na Google, Facebooku, LinkedIn, Yahoo, Twitteru nebo WindowsLive ID s Screenr. Screencasty je však možné vytvářet i bez přihlášení.
Pro spuštění služby je třeba mít nainstalovánu a povolenu v prohlížeči Javu. Maximální délka nahrávaného videa je 5 minut. K vytvořenému videu je nutné přidat jeho krátký popis. Video lze následně sdílet na Facebooku či jeho odkaz na Twitteru, lze také nahrát na YouTube nebo stáhnout ve formátu mp4. Screenr umí také vytvořit embed kód pro vložení videa na uživatelovu stránku.
Ve videoukázce je vidět spuštění webové aplikace Screenr a poté nahrání akce na obrazovce.
Tvorba online dokumentů
Google Docs (docs.google.com)

Google Docs je nástroj pro sdílení a úpravu dokumentů v internetovém prostředí. Umožňuje skupinám lidí sdílet dokumenty a spolupracovat na jejich vytváření online. Ve výuce může posloužit studentům při spolupráci v reálném čase a také učitelům při sdílení dokumentů se studenty.
Dokumenty najdete po přihlášení na serveru Google - menu Dokumenty.
Vlastník dokumentu může určit, kdo bude dokument pouze číst a kdo ho může také upravovat. Při společné úpravě je výhodou jednoduchý chat přímo v dokumentu. Dokumenty se dají třídit do složek, filtrovat dle různých kritérií. K dispozici je také vyhledávání v dokumentech uživatele.
V Google docs se dají vytvářet a sdílet textové dokumenty, tabulkové dokumenty, prezentace, pdf dokumenty, obrázky, videa a další. Úprava je podobná jako např. u dokumentů v Microsoft Office. Je nutná registrace na serveru Google.
Tutoriály na Google Docs:
Editace fotografií
Picnik (www.picnik.com)
je služba, pomocí které lze upravovat fotografie přímo ve svém internetovém prohlížeči. Není nutné tedy nic instalovat a můžete provádět základní úpravy fotografií a obrázků kdekoliv, kde je připojení k internetu. Navíc je možné pracovat i bez registrace. Picnik dokáže načítat obrázky z vašeho počítače, z webových stránek nebo z alb (Picasa, Flickr).
Picnik obsahuje tyto funkce:
- Nahrání fotografie
- Rotace fotografie
- Ořez fotografie
- Zmenšení velikosti fotografie
- Automatická úprava kontrastu
- Úpravy červených očí
- Doostření
- Přidání rámečku
- Export a tipy
Výsledný vytvořený obrázek je možné si poté opět stáhnout (uložit na svůj počítač) v jednom z těchto formátů: JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, TIFF. Pro WWW stránky je nejlepší JPG (na obrázky) a GIF nebo PNG na nákresy, grafy atd.
Ve videoukázce je vidět spuštění webové aplikace Picnik, upload fotografie do této aplikace, její úprava a opětovné uložení upravené fotografie na disk.
Ukázka na YouTube:
Zoner Photo Studio (www.zoner.cz)

pochází z dílny českých tvůrců. Uživatelům nabízí pokročilé funkce pro práci s digitálními fotografiemi ve všech fázích jejich úprav a publikování. S jeho pomocí tak lze fotografie nejen stahovat z fotoaparátu do počítače, prohlížet, ale také je lze třídit, prohledávat a v neposlední řadě i retušovat a upravovat. Program Zoner Photo Studio nabízí také funkce pro jednoduchou archivaci snímků a intuitivní publikování. Je tedy vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé uživatele a zkušené fotografy.
Tutoriály na práci s fotografií od firmy Zoner:
Tvorba vlastního Webu
Google Sites - česky Weby Google (sites.google.com)

umožňují vytvářet webové stránky bez nutné znalosti HTML. Díky intuitivnímu rozhraní je možné vytvářet layout stránky, doplňovat obsah a snadno do stránky přidávat další elementy (mapy, formuláře, dokumenty apod.). Hodí se jak na interní znalostní báze či projektové weby, tak i na veřejné webové stránky pro studenty.
Službu Google Sites lze nalézt po přihlášení na server Google - menu "Další" - položka "Ještě další".
Tutoriál na Google Sites:
Streamujeme v reálném čase snadno a rychle
Livestream (www.livestream.com)

jedná se o přenos reálného obrazu a zvuku z webkamery a jeho přehrávání na webu. Streamování webkamerou lze použít například pro synchronní výklad, pokud vyučující chce, aby byl studenty současně viděn, a pokud mu stačí pouhá projekce obrazu do webu spojená s chatem.
Ideálním řešením je portál Livestream. Ten totiž umožňuje vytvořit si zdarma svůj online "televizní kanál", který lze nasdílet uživatelům webu. Tak je možné například realizovat lekci ve třídě a obraz v reálném čase přenášet na internet. Livestream je vlastně jednoduché televizní studio, ve kterém je možné v reálném čase vysílat, vysílání si uložit do podoby záznamu, chatovat s uživateli apod. Livestream lze využít jako konferenční řešení, v rámci kterého umožňuje přenášet obraz i zvuk uživatelům a vytvářet také archiv záznamů.
Další možností, jak využít naši webkameru, je vyzkoušet si některý z videochatů (webcam chatů).. Jednoduchý videochat poskytuje například Google Gmail (máte-li k dispozici účet na Google, stačí si jej vyzkoušet).
Další jednoduchá řešení videochatu naleznete zde:
www.chuppo.com
www.dialogoo.com
Test na serveru Dialogoo:
Generátor slovních mraků
Wordle (www.wordle.net)

je jednoduchý, ale zajímavý generátor slovních mraků.
Slovní mrak je soubor klíčových slov na obrazovce, které jsou odlišené různými způsoby podle své frekvence v zadaném textu (např. pomocí barev, velikosti apod.). Slovní mrak jednoduchým způsobem znázorňuje, které klíčové slovo je jak důležité, jak často jej uživatel hledá, jaká je jeho četnost v jazykovém materiálu. Slovní mraky jsou zajímavé rovněž esteticky.
Interaktivní plakáty
Glogster (www.glogster.com)

Glogster je internetová služba, umožňující vám vytvářet snadno a rychle interaktivní plakáty, které mohou kombinovat obraz, zvuk i videosekvence. Lze jej snadno využít pro tvorbu interaktivního posteru, který prezentuje konkrétní téma. Proto v rámci Glogsteru existuje část věnovaná učitelům a studentům - EDU. Umožňuje také vytvářet virtuální třídy studentů (až 200 uživatelů), kterým je sdílený obsah prezentován. Glogster je vynikajícím vzdělávacím prostředím, které zvládne i laik, přičemž výsledné prezentace jsou opravdu vynikající, zábavné a interaktivní.
Pro naše účely výuky je vhodné použít Glogster edu:
Glogster (edu.glogster.com/)

Ve videoukázce je vidět vytvoření interktivního plakátu na webové stránce Glogster edu.
Autorský prostředek, tvorba e-learningu a online kurzů
eXe - e-Learning XHTML Editor (exelearning.org)

eXe je editor, s jehož pomocí lze snadno vytvořit vzdělávací objekty použitelné v e-Learningu nebo také WWW stránky s prezentací učiva. Program podporuje audio a video ukázky.
eXe je editorem, ve kterém obdobně jako ve Wordu nebo OpenOffice.org Writeru lze napsat požadované texty, vložit obrázky, případně videa a audio zvukové soubory a vše doručit těm, kteří se mají dle tohoto materiálu "učit". eXe je tedy prostředkem, který dopomůže k vytvoření elektronického výukového kurzu nebo případně ke zpracování určité problematiky ostatním.
Program eXe podporuje:
- vložení textových článků, úryvků
- vložení MP3 audio souborů
- vložení video souborů a ukázek
- načtení RSS kanálů
- vytvoření jednoduchých testů a kvízů
- vložní obrázkové galerie
- provázání jednotlivých částí i podstran hypertextovými odkazy
- podporuje export vzdělávacích materiálů ve formátu IMS nebo SCORM
- podporuje vlastní formát souborů - ty lze následně i vkládat jeden do druhého
- dokáže vytvoření vzdělávací kurz vyexportovat jako běžnou webovou stránku
eXe je jako program teoreticky určen tvůrcům elektronických vzdělávacích kurzů nebo učitelům. Využije jej ale každý, kdo potřebuje zpracovat v elektronické podobě učivo nebo určitou problematiku a mít ji ve formátu, který umožní tento materiál "doručit" učícím se v elektronické podobě.
Animovaná postavička mluvící za lektora
Voki (www.voki.com)

jedná se o jednoduchý nástroj, kde si lze vybrat postavičku, napsat jí, co má říci, a ona to řekne za vyučujícího. Nemusí zůstat jen u psaní, ale postavičky je možné si osobně namluvit. Postavičky mluví dokonce česky. Text se dá napsat i s diakritikou, dále si vybrat jazyk a ona už mluví… Aplikace tradičně vygeneruje kód a ten stačí vložit do Vaší www stránky.