Způsoby online výuky
Komunikace ve výuce
Při online výuce je třeba užívat komunikačních nástrojů. Komunikace může být hlasová, textová nebo obrazová. Těmito nástroji můžeme buď organizovat následující výuku, dávat pokyny, nebo přímo pomocí nich vyučovat.
Mezi základní a zřejmě nejvíce rozšířené patří
E-mailová pošta

Zde lze užívat poštovních klientů, tj. programů, které se používají pro správu pošty a případně i diskusních skupin. Tyto programy se nainstalují a nastaví tak, aby po spuštění stáhly automaticky poštu z našeho nebo z našich poštovních účtů. Jejich dalšími užitečnými funkcemi a vlastnostmi jsou:
- Účinná kontrola nevyžádané pošty
- Možnost zabezpečené komunikace
- Pokročilé nástroje pro správu pošty
- Podpora více účtů a identit
- Integrovaná čtečka RSS kanálů
- Řada volitelných rozšíření a motivů
- Snadné ovládání v češtině
- Jednoduchá instalace
- Pro každého zdarma
Mezi nejznámější poštovní klienty patří:
- Outlook
- Mozilla Thunderbird
- Pegasus Mail
Telefonování po internetu
Skype (www.skype.cz)

patří mezi nejdokonalejší a nejznámější programy na telefonii přes Internet. Umožňuje bezplatně telefonovat z jednoho počítače na druhý, přičemž je k tomu zapotřebí pouze kvalitní připojení, mikrofon a reproduktory. Na Skype je nejlepší, že opravdu funguje. Skype stačí jen nainstalovat, vybrat si přezdívku a telefonovat. Navíc je Skype posunut více do pozice Instant Messengerů a můžete tak vyhledávat v seznamu registrovaných uživatelů, vytvářet si seznam přátel a navíc přímo z programu i klasicky chatovat s uživateli bez mikrofonu. Naprosto bez problémů funguje také konferenční hovor, který pracuje stejně svižně jako běžný hovor.
Sdílené whiteboardy čili Sdílejte obraz a text
ScribLink (www.scriblink.com)

Whiteboard (online tabule) je označení pro sdílený prostor v prostředí webu, do kterého mohou uživatelé kreslit, psát, vkládat obrázky apod. Studenti vidí v reálném čase, co učitel kreslí, mohou do obrazovky zasahovat, doplňovat obrázek apod. Whiteboard se v e-learningu využívá například pro synchronní výklad, ve kterém nestačí slova. Například při chatu se studenty, kdy je nutné dovysvětlit problém i graficky, naprosto stejně jako při běžné výuce. Umožňují řadu pokročilých funkcí pro psaní, kresbu a sdílení obsahu.
V první videoukázce je tabule zaváděna učitelem, ve druhé se student připojuje k této tabuli, díky níž probíhá vzájemná komunikace.
Další zdařilý whiteboard je volně dostupný:
Skrbl (www.skrbl.com)
Webináře
Webinář neboli online seminář je nový způsob internetové komunikace a vzdělávání přes Internet vedený lektorem, který optimálně kombinuje přednosti osobního a e-learningového vzdělávání. Jedná se o alternativu k běžnému fyzickému školení, jež má převážně informativní charakter a nevyžaduje fyzickou přítomnost na konkrétním místě. Pojem "webinář" pochází ze spojení slov webový seminář a poprvé se začal používat začátkem 21. století společně s rozšířením technologií pro videokonference. Komunikace při webinářích probíhá oběma směry a umožňuje plné zapojení účastníků. Toto je hlavní rozdíl oproti webcastu, který je realizován pouze od přednášejících k účastníkům. Při webinářích mají účastníci možnost přímé interakce s přednášejícím pomocí chatu, hlasem (sluchátka a mikrofon) či videopřenosem za použití webové kamery.
ONIF (www.onif.cz)

patří sice mezi komerční produkty od české společnosti iCORD, ale velmi zdařilé a rozšířené.
Další webináře naleznete zde:
webináře – online semináře (www.webinare.cz)
schoolnet.cz (www.schoolnet.cz)
Ukázkové video na schoolnet:
Sdílení pracovní plochy a vzdálená správa
Mikogo (www.mikogo.com)
je nástroj pro vzdálenou správu počítačů pomocí sdílení pracovní plochy. Program podporuje také vzájemné přenosy souborů a záznam činností prováděných na vzdálené ploše do video souboru.
Mikogo lze navíc používat pro uspořádání online konferencí a schůzek přes Internet nebo v lokální síti pro pořádání prezentací apod.
V první videoukázce je vidět zavedení relace učitelem, ve druhé připojení studenta pomocí této relace k učitelovu počítači.