Způsoby online výuky

E-learning

je multimediální forma vzdělávání prostřednictvím internetu, intranetu, počítače, televize, rádia, videa, CD, DVD, …, tj. vzdělávání, které využívá informačních technologií.

Blended Learning

znamená kombinaci různých forem výuky, např. e-learningu a prezenční výuky. Znamená to větší pestrost výuky a zvýšení efektivity.

Online a offline forma e-learningu

Online výuka vyžaduje zapojení počítače do příslušné sítě. Distribuce učebních materiálů i komunikace mezi účastníky výuky se děje prostřednictvím síťové komunikace.

Offline výuka nevyžaduje, aby počítač, který student k výuce využívá, byl připojen k nějaké počítačové síti. Učební materiály jsou distribuovány většinou na paměťových nosičích, např. CD-ROM.

Online výuka může probíhat buď synchronní, anebo asynchronní formou.

Synchronní (online, analogie Real-Time (RT)) vyžaduje neustálé připojení studenta k síti, veškeré procesy se dějí v reálném čase, většinou společně s jinými účastníky kurzu (např. videokonference). Lektoři a účastníci komunikují prostřednictvím PC online. Předpokládá tedy komunikaci v reálném čase.

Při asynchronním způsobu (offline výuka) student nemusí svůj časový program koordinovat s ostatními studenty či učiteli. Jednotlivé materiály přenáší na svůj počítač a je možné pokračovat i offline formou (tedy už bez aktivního připojení), případně se omezí připojení k síti jen na nutnou komunikaci. Účastníci komunikují offline s PC (využívají se CD, DVD, e-mail, …). Student tedy není v přímém spojení ve stejném čase se spolužáky či instruktorem. Takové spojení bývá uskutečňováno se zpožděním.

Na obrázku je zobrazeno schéma synchronního a asynchronního vzdělávání.

Výhody a nevýhody online výuky

Výhody:

Nevýhody:

Srovnání klasické metody vzdělávání a e-learningu

Klasická výuka

E-learning